''MÜCADELEDE BİR İLERİ İKİ GERİ ADIM ATILMAMALI''
Haber
27 Aralık 2020 - Pazar 20:44
 
''MÜCADELEDE BİR İLERİ İKİ GERİ ADIM ATILMAMALI''
Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl il başkanı Şahin GÜLTEKİN: İnsanlık bağımlılık pençesinde çırpınıp dururken Türkiye'de bağımlılıklarla mücadele noktasında bazı konularda başarılı adımlar atıldı. Ancak yapılan çalışmalarda bir ileri iki geri adım sergilediğimizde yapılan bütün çalışmaları heba etme cihetine gidiyoruz.
SAĞLIK Haberi
''MÜCADELEDE BİR İLERİ İKİ GERİ ADIM ATILMAMALI''

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl il başkanı Şahin Gültekin: ''Son birkaç yıldır özellikle tütün bağımlılığı noktasında yapılan çalışmalar takdire şayandır. Arz talep noktasında tütün mamullerine getirilen sınırlamalar, yüksek vergilerin caydırıcılığı elbette olmuştur. Sigara ve tütün ürünlerinde yapılan özel tüketim vergisi indirimini endişeyle karşılıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’nün Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’nin kriterlerini karşılayan ülkemizin, bu konudaki kararlılığının toplum sağlığı adına sürmesi gerektiğine inanıyoruz. Tütün mamullerinde vergi indirime gidilmesi ve bunu enflasyonu düşürme kalemi olarak lanse edilmesi bizleri endişelendirmektedir. Bağımlılıklarla Mücadele ekonomik kaygılar baz alınarak yapılabilecek bir mücadele değildir. Toplum sağlığı, bireyin sosyal, psikolojik, ekonomik geleceğini garantine altına almak için atılan adımlardır.
Bağımlılık yapıcı maddeleri erişim noktasında atılması gereken adımlar toplumun bütün katmanlarına yayılmalı, denetleme mekanizması daha etkin bir şekilde devreye girmelidir. Son günlerde bazı ilahiyat hocalarının alkol konusunda söylemleri bizleri derinden üzmüştür. "Alkol içmenin değil sarhoş olmanın haram olduğu “iddiaları alkolü masum göstermekten başka bir davranış değildir. Bu tür söylemlerin “İçiyorum ama sarhoş olmuyorum" diyen bağımlı bireylerin elini güçlendirdiğini bilmekte fayda vardır. Dünya Sağlık Örgütü verilerinde alkol işlenen suçlarda en büyük etken olduğunu bilmemek cahilliktir.
İnsanımızı maddeden, tütünden, alkolden uzak tutma noktasında yapılan her çalışma, atılan her adım kutsaldır. Gündemde kalabilme adına, geleceği düşünmeden söylem ve eylemin, doğuracağı zararların ve felaketlerin müsebbibi olacağımızı da unutmamak lazım.''

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''MÜCADELEDE, BİR, İLERİ, İKİ, GERİ, ADIM, ATILMAMALI'',
Yorumlar
Haber Yazılımı