‘Kooperatifleşme ve şirketleşme adı altında küçük esnafı TSO'lara mahkûm ediyorsunuz’
Haber
01 Şubat 2021 - Pazartesi 17:47
 
‘Kooperatifleşme ve şirketleşme adı altında küçük esnafı TSO'lara mahkûm ediyorsunuz’
Bingöl Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Ali Bayram: Yıllarca her gelen bakana ve yetkiliye dedim ki; kooperatifleşme ve şirketleşme adı altında küçük esnafı TSO'lara mahkûm ediyorsunuz.
- Haberi
‘Kooperatifleşme ve şirketleşme adı altında küçük esnafı TSO'lara mahkûm ediyorsunuz’

Bingöl Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Ali Bayram, artan esnaf sayısına dikkat çekerek gelinen sürecin yanlış politikalar olduğunu söyledi. Bayram, twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda, “Yıllarca her gelen bakana ve yetkiliye dedim ki; kooperatifleşme ve şirketleşme adı altında küçük esnafı TSO'lara mahkûm ediyorsunuz. TOBB güçlü bir kurum olduğu için yukarda çıkarttığı yasalarla esnaf ve şirket arasında bir ayrım bırakmadı. Bugün bunun acısını çekiyoruz. Mesleki eğitim merkezlerimiz vardı iş yeri açmak isteyenler 2-3 yıllık bir eğitim süreci ile bir ustanın yanında çalışıp iş yerlerini açabiliyordu. Şirketleşme ile bir haftalık göstermelik bir kursa katılan devletten 20 Bin krediyi çekip gidip dükkân açtı.”

“Gelinen süreçte ne oldu? Rekabet kurumu yok oldu, bir haftalık kurslarla tecrübesi olmayan 100 lerce esnaf doldu memleket. Bunu devlet destek veriyor diye pazarlayanlara acısı yakında çıkacak dedik ama lafımız para etmedi. Bugün yakındığımız bu acı; yanlış politikaların eseridir. Esnaf ve Ahilik kurumunu, kökeni esnaflıktan değil de koca şirketlerden gelen ve güçlü olduğu için sözünü dinleten TOBB'a feda ettik. Esnafın acısının kökleri burada yatmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Kooperatifleşme, ve, şirketleşme, adı, altında, küçük, esnafı, TSO'lara, mahkûm, ediyorsunuz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı