BAŞKAN KIZILBOĞA: “DOĞANIN KORUNMASI İÇİN ADIM ATAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”
Haber
01 Ekim 2020 - Perşembe 19:15
 
BAŞKAN KIZILBOĞA: “DOĞANIN KORUNMASI İÇİN ADIM ATAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”
İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, Bingöl’de 10 dağ keçisinin avlanması için açılan ihalenin iptal edilmesine ilişkin, mücadele eden herkese teşekkür etti.
YAŞAM Haberi
BAŞKAN KIZILBOĞA: “DOĞANIN KORUNMASI İÇİN ADIM ATAN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM”

Bingöl’de Tarım ve Orman Bakanlığı, 3 Temmuz tarihinde 10 dağ keçisinin avlanması için ihale açtı. Konuyla ilgili konuya duyarlı kişiler tarafından davalar açılarak, ihalenin iptali için adım atıldı. Erzurum 3’üncü İdare Mahkemesi 10 dağ keçisinin avlanmasını kapsayan ihaleyi “Telafisi güç, zarar doğurabilecek nitelikte” diyerek yürütmeyi durdurma kararı aldı. Konuyla ilgili İYİ Parti Bingöl İl Başkanı Hasan Kızılboğa, bir açıklama yaparak, doğanın korunması noktasında adım atan herkese teşekkür etti.

 “KALBİ GÜZEL İNSANLARIN MÜCADELESİYLE İPTAL EDİLDİ”

Avcılığın ilkel toplumlarda hayatta kalmak için yapılan bir faaliyet olduğuna değinen Başkan Kızılboğa, “Av ve avcılık ilkel toplumda hayatta kalmak amacıyla yapılan, milattan önce insanların ihtiyaçlarını karşılamak için yaptığı bir faaliyet olarak karşımıza çıkıyor. Ancak günümüzde bu işi bir zevk ve kazanç aracı olarak görenler özel aktiviteler düzenleyerek, avcılık faaliyetini gerçekleştiriyor. Yine bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bingöl’de 10 dağ keçisinin avlanması için açılan ihale kalbi güzel insanların doğayı korumak için verdiği mücadele ile iptal edildi. Bu noktada doğanın korunması için adım atan herkese teşekkür ederim” dedi.

“HİÇBİR ŞEY, CANLININ DOĞAYA KATTIĞI DEĞERİ KARŞILAMAYAZ”

 Avlanan her dağ keçisinin bölgenin hayvancılıkla uğraşan kesimine zarar verdiğine değinen Başkan Kızılboğa, “Avcılığı bir gelir kapısı olarak görmek ve aynı zamanda avcılığı stres atma ve eğlence aracı olarak görmek kabul edilebilir bir davranış değil. 20, 30 yıl boyunca yaşamak için her türlü zorlukla mücadele eden hayvanlar, sizin zevkleriniz için değil doğanın düzenini koruma için varlar. Hiçbir şey, canlının doğaya kattığı değeri karşılayamaz. Her öldürdüğünüz dağ keçisi, bir kurttun aç kalmasına ve daha sonra o kurttun bölgenin hayvancılıkla geçinin kesimine zarar vermesine neden olur. Herkes aklına başına almalı ve doğayı korumak için çalışmalı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAŞKAN, KIZILBOĞA:, “DOĞANIN, KORUNMASI, İÇİN, ADIM, ATAN, HERKESE, TEŞEKKÜR, EDERİM”,
Yorumlar
Haber Yazılımı