Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Usta Öğreticiler kadro bekliyor

Halk Eğitim Merkezinin lokomotif gücünü oluşturan usta öğreticiler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanlığına taleplerini ileterek kadro verilmesini istediler.
Bu haber 12 Aralık 2012, Çarşamba 03:20:44 eklenmiş ve 12992 kez görüntülenmiştir.


Aynı statüde Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan geçici personele kadro verilmiş, ancak yıllardır Halk Eğitim Merkezi bünyesinde usta öğretici olarak çalıştıkları halde kadroya alınmadığına tep göstererek, “Mağduriyetimiz giderilerek kadro verilmesini istiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan ve aynı şartları taşıyan geçici personele kadro verilmiş, bizim ise mağduriyetimiz halen giderilmemiştir. Sayın Bakanımız Cevdet Yılmaz’dan bu önemli konuyu yakından takip edilerek mağduriyetlerimizin giderilmesini istiyoruz. Başbakanımız bu konuda bir çalışmanın olduğunu söylemişti.” dediler.
Türkiye’nin genelinde olduğu gibi, Bingöl Halk Eğitim Merkezinde 1985 yılından beri çalışan usta öğreticiler yılın belirli sürelerinde geçici işçi statüsünde sigortalı olarak çalışmaktadırlar.

Bu utsa öğreticiler çalıştıkları süre içerisinde sosyal güvence altında olup çalışmadıkları sürede ise bu güvenceden yoksun bırakılmaktadır.

Bugün bir çok sektörün çalışmasında mihenk taşı olan sertifikalı kalifeli elemanları yetiştiren bu usta öğreticilerdir.

Başbakanlık ve Bakanlık nezdinde girişimler
Türkiye genelinde başlatılan Bingöl Halk Eğitim merkezi yetkililerince desteklenen ve Halk Eğitim Merkezi öğreticilerin önderliğinde diğer ili ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri kendilerine kadro tahsisi için Ankara’ya giderek Başbakanlık dahil bazı Bakanlarla görüşerek kadro verilmesini talep etmişlerdir. Bu talepleri olumlu karşılanmış, ancak bugüne kadar herhangi bir çalışma olmamıştır. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’da kadrosuz usta öğreticilere konuyla ilgili zaten bir çalışmalarının olduğunu belirterek ilgileneceğini söylemişti. Ancak verilen sözler tutulmadı gibi.

Milli Eğitim Bakanlığına kadro talebi
Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri bu seferde Türkiye genelinde öncülük yaparak seslerini duyurmak için Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde girişimde bulundular. Usta öğreticiler; yasal haklarının güvence altına alınması noktasında asıl kadrolarının tahsisini isteyen Halk Eğitim Merkezi usta öğreticileri kadroyu tahsis için Başbakanımızın ve Milli Eğitim Bakanının sözlerini yerine getirmelerini istediler.


Uzamanlar: Halbuki günde altı saat çalışma mevzuat gereği günde 6 veya 8 saat çalışmaktadır. –hangi mantığa göre part time olarak değerlendirilebilir. Tam gün çalıştıkları çok açık değil midir?

Aynı zaman da halk eğitim usta öğreticilerinin tam gün çalıştığına ve bu çalışma şartlarının part time olarak değerlendirilmeyeceğine dair MAHKEME KARARLARI hukuken de bunun mümkün olmadığını göstermiyor mu?

Hem benzerlerinden daha fazla prim ücreti öde, hem tam gün olduğun halde part time olarak değerlendiril, hem de mahkeme kararlarına rağmen halk eğitim usta öğreticisi olarak 30 gün sigortan yatırılmasın böylece benzerlerin kadrodan, emeklilikten ve sağlıktan faydalansın ama sen faydalanma.

Sayın Başbakanımızın bu fiili duruma, hukuka ve mantığa aykırı durumu düzelteceğine ve en kısa zamanda müjdeli haberi tüm Türkiye'deki halk eğitim usta öğreticilerine ileteceğine inanıyoruz.
 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber