SGK İLE KAMU BANKALARI ARASINDA KREDİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Haber
14 Ocak 2021 - Perşembe 13:27
 
SGK İLE KAMU BANKALARI ARASINDA KREDİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı.
EKONOMİ Haberi
SGK İLE KAMU BANKALARI ARASINDA  KREDİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Bingöl Sosyal Güvenlik İl Müdürü Muzaffer Çakar, ‘’Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek Bingöllü sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkânı sunulacaktır.  Yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 31 Mart’a kadar aylık 1,60 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerine yapacaklar ve Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından kendilerine verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden istedikleri bankaya müracaat edebileceklerdir.

Kurumumuz ile Kamu Bankaları arasında İmzalanan Kredi iş birliği protokolü kapsamında,

  • Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4b (Bağ-Kur)’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • 4b (Bağ-Kur) prim borcunu ödemesi durumunda 4a (SSK)’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Ek-5 (Tarım ve Orman İşlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar) ve Ek-6 (Bazı işlerde Kısmi Süreli Çalışanlar) kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Askerlik ve doğum borçlanmasını yapması durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

Bu anlaşmanın şartlarından faydalanabileceklerdir.’’ dedi.

 

‘YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI. VATANDAŞLARIMIZ BU FIRSATI KAÇIRMASIN!’

Bingöl SGK İl Müdürü Çakar, 7256 sayılı Yapılandırma Kanunun süresinin uzatıldığını hatırlatarak; “30 Aralık 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından; yapılandırma için son başvuru tarihi, 31 Aralık 2020 tarihinden 1 Şubat 2021 tarihine, İlk taksitin son ödeme tarihi ise 28 Şubat 2021 tarihinden 31 Mart 2021 tarihine uzatılmıştır.” dedi.

İl Müdürü Çakar, “Sigortalılarımızın borçlarını yapılandırmak için müracaat etmeleri halinde, Bağ-Kur borçlarında indirime gidilecek, kalan borçta ise Sosyal Güvenlik Kurumumuz ile protokol yapılan Kamu Bankaları (Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası) aracılığı ile ödenerek emekli olmaları sağlanacaktır.” dedi.

İşverenlerimiz ve esnaflarımız için 7256 Sayılı Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarının yapılandırmasının büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Çakar, “Borçlarını 1 Şubat 2021 tarihine kadar yapılandırmaları ve ilk taksiti ödemeleri halinde, SGK'nın teşvik indirimlerinden faydalanabilecek, ihalelere katılabilecek, varsa icrai işlemler durdurulacak ve ‘borcu yoktur’ yazıları verilebilecektir. Bu anlamda vatandaşlarımızın bu fırsattan faydalanmaları onların yararına olacaktır” ifadelerini kullandı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.                        

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SGK, İLE, KAMU, BANKALARI, ARASINDA, , KREDİ, İŞ, BİRLİĞİ, PROTOKOLÜ, İMZALANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı