‘Dağ Keçisi Avı İhalesi’ İptal Edildi
Haber
01 Ekim 2020 - Perşembe 19:03
 
‘Dağ Keçisi Avı İhalesi’ İptal Edildi
Bingöl’de 10 dağ keçisinin ‘vurulma’ ihalesine, Erzurum 3'üncü İdare Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı verildi.
YAŞAM Haberi
‘Dağ Keçisi Avı İhalesi’ İptal Edildi

Bingöl'de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 3 Temmuz'da "av turizmi" kapsamında açılan 10 dağ keçisinin "vurulma" ihalesine Erzurum 3'üncü İdare Mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 3 Temmuz’da nesli tehdit altında olan 10 dağ keçisinin vurulması yönünde ihale açmıştı. Bu ihaleye karşı Bingöl Barosu, BİNÇEVDER ve Bingöl Gazeteciler Cemiyeti ve diğer STK’lar sert tepki göstermişti. Bingöl Barosu konunun takipçileri olacağını duyurmuştu. Bingöl’de dağ keçileri ve yaban keçilerinin öldürülmemesi için başlatılan imza kampanyasına binlerce kişi destek verdi. 

VALİ EKİNCİ, ‘İPTAL OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM’ DEMİŞTİ

Vali Kadir Ekinci, konu ile ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “İlgili yerlerle görüşülüyor. Bu biraz bizi aşan bir konu ama ilgili yerlerle görüşülüyor, biz de ilettik aynı şekilde. İnşallah iptal olur diye düşünüyorum. Biz Bingöl’de daha önce av yapılan birçok yerde de avı yasakladık.” İfadelerini kullanmıştı. Erzurum 3’üncü İdare Mahkemesi de 10 dağ keçisinin avlanmasını kapsayan ihaleyi “telafisi güç zarar doğurabilecek nitelikte bulunması” gerekçesiyle “yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Dağ, Keçisi, Avı, İhalesi’, İptal, Edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı